Aktualności » Gdańsk » Wspomnienie: dr Jadwiga Kałas, Gdańsk

Anna Raszeja-Specht 23/05/2019 15:15

Dr med. Jadwiga Kałas

02.05.1930 – 23.04.2019

Wspomnienie

W kwietniu br. pożegnaliśmy naszą koleżankę, nestorkę gdańskiej biochemii klinicznej, dr. med. Jadwigę Kałas z d. Grudowską.  Urodziła się w Myszyńcu, a od 1939 roku mieszkała w Żyrardowie, gdzie w 1949 roku zdała maturę i w tym samym roku rozpoczęła studia na kierunku lekarskim Gdańskiej Akademii Medycznej. Dyplom lekarza uzyskała w 1954 roku, a w międzyczasie w latach 1951-1954 pracowała w charakterze p.o. asystenta w Zakładzie Fizjologii AMG. W 1957 roku uzyskała tytuł lekarza specjalisty analityka i od tego czasu podjęła pracę w Laboratorium Centralnym PSK1 będąc równocześnie asystentem w Zakładzie Biochemii Klinicznej.   W ramach wolontariatu, pracując w I Klinice Chorób Wewnętrznych AMG pod "okiem" prof. Mariana Górskiego, w 1962 roku uzyskała tytuł lekarza chorób wewnętrznych. Staż internistyczny odbywała również w Portowym Ośrodku Zdrowia w Nowym Porcie.

     We wrześniu 1972 roku, decyzją Rady Wydziału Lekarskiego AMG uzyskała stopień doktora nauk medycznych. W Zakładzie Biochemii Klinicznej AMG zorganizowała, a następnie przez lata - aż do emerytury, kierowała pracownią serologii. Wykształciła całe pokolenia studentów farmacji i wydziału lekarskiego, prowadziła liczne prace magisterskie z zakresu analityki. Konsultowała wszelkie problemy analityczno-serologiczne w Szpitalu Klinicznym. Była lekarzem i zapalonym diagnostą laboratoryjnym, członkiem Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.  Skromna, oddana swojej pracy, a równocześnie ogromnie czynna i energiczna, wymagała pełnego zaangażowania od siebie i od innych. Była właściwym człowiekiem – we właściwym czasie i miejscu. Tworzyła wspólnie z młodym, prężnym zespołem kierowanym przez prof. dr hab. Stefana Angielskiego nową jakość – biochemię kliniczną.

Jej pasją zawsze była działka, na której, zwłaszcza na emeryturze, potrafiła spędzać całe dnie. Ponadto bardzo interesowała się sportem - zwłaszcza piłką siatkową. W młodości grała w drużynie szkolnej w siatkówkę  i w piłkę ręczną. Bardzo aktywnie kibicowała naszym sportowcom.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

 

Dr n. med. Anna Raszeja-Specht

 

Copyright © 2004-2022 PTDL