Aktualności » Zarząd » 4th Joint EFLM-UEMS Congress „Laboratory medicine at the clinical interface” Warsaw 2016

Bogdan Solnica 17/11/2016 00:00

Dużym sukcesem zakończył się organizowany w dniach 21-24 września br. w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie wspólny kongres Europejskiej Federacji Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (EFLM) i Europejskiej Unii Specjalistów Medycyny (UEMS) „Laboratory medicine at the clinical interface”. Zorganizowany po raz czwarty kongres EFLM-UEMS był największym wydarzeniem naukowym z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i chemii klinicznej w Europie w 2016 r., skierowanym zarówno do diagnostów laboratoryjnych, jak i do klinicystów. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego kongresu była Prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, kierownik Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Kongres, którego organizatorem było Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej, patronatem objęły: Międzynarodowa Federacja Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (IFCC), Collegium Medicum UMK im. L. Rydygiera w Bydgoszczy oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. 

Kongres poprzedzony był pre-sympozjum dotyczącym użyteczności klinicznej markerów obrotu kostnego w diagnostyce chorób metabolicznych, zorganizowanym pod auspicjami European Calcified Tissue Society. W trakcie uroczystej ceremonii otwarcia kongresu wykład pt. „Plasma DNA: Driver of a revolution in molecular diagnostics for the clinic” wygłosił Prof. Dennis Lo, wybitny specjalista chemii klinicznej i diagnostyki prenatalnej z The Chinese University of Hong Kong.

W trakcie kongresu odbyło się ponad 30 sesji naukowych, obejmujących sympozja, wykłady plenarne, sesje plakatowe, debaty i warsztaty dotyczące wielu dziedzin medycyny klinicznej i laboratoryjnej, m. in. kardiologii, nefrologii, diabetologii, immunologii, pediatrii, biologii molekularnej, badań w miejscu opieki nad chorym (POCT), fazy przedanalitycznej i wielu innych.

W kongresie wzięło udział ponad 80 wybitnych międzynarodowych ekspertów, m. in. z Austrii, Belgii, Niemiec, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii oraz ponad 500 uczestników z 24 państw z całego świata, z czego 1/3 stanowili młodzi naukowcy poniżej 35 r. ż.. W trakcie kongresu swoje oferty zaprezentowało także blisko 70 firm zajmujących się diagnostyką in vitro.

Zakończony kongres był nie tylko najważniejszym wydarzeniem naukowym w dziedzinie medycyny laboratoryjnej w Europie, ale również miejscem wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy naukowej międzynarodowej. Wszyscy wykładowcy, uczestnicy i przedstawiciele firm podkreślali bardzo wysoki poziom naukowy kongresu oraz doskonałą organizację. Był to pierwszy po 25 latach międzynarodowy kongres zorganizowany w Polsce przez środowisko medycyny laboratoryjnej.

 

Streszczenia wykładów oraz prezentacji plakatowych, opublikowane w renomowanym czasopiśmie Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, dostępne są na stronie

https://www.degruyter.com/downloadpdf/j/cclm.2016.54.issue-10/cclm-2016-0657/cclm-2016-0657.xml 

Wszelkie informacje o Kongresie można uzyskać odwiedzając stronę: www.eflm-uems.eu

Zapraszamy również do pobrania zdjęć.

Copyright © 2004-2022 PTDL